Kraty pomostowe w budownictwie i architekturze

Kraty pomostowe znajdują wiele zastosowań w budownictwie i architekturze. Dzięki swoim właściwościom, stosunkowo niskiej cenie oraz antypoślizgowej powierzchni, są powszechnie wykorzystywane w przypadku wielu obiektów użyteczności publicznej, zakładów pracy i nie tylko.

Powierzchnia do ruchu pieszego

Dzięki temu, że ich powierzchnia jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości, a do tego charakteryzują się wysoką nośnością, świetnie sprawdzają się w przypadku ciągów komunikacyjnych. Bardzo często są stosowane przy budowie schodów, podjazdów i nie tylko. Ze względu na ich właściwości antypoślizgowe, mogą być również umieszczone na powierzchni ziemi, w miejscach, w których podłoże może być wilgotne lub oblodzone, co spowodowałoby zagrożenie pośliźnięciem się oraz upadkiem.

W jaki sposób są zbudowane kraty pomostowe?

Do ich produkcji wykorzystane są solidne płaskowniki oraz stalowe pręty poprzeczne lub nacięte płaskowniki. Całość jest łączona ze sobą w taki sposób, że tworzy solidną konstrukcję. Taka powierzchnia charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki swojej budowie kraty pomostowe wyróżniają się wysoką nośnością, zachowując przy tym stosunkowo niewielką wagę.

Kraty pomostowe w budownictwie i architekturze

Gdzie najczęściej można je spotkać? Najpowszechniej są stosowane w budownictwie przemysłowym. Wszystko dlatego, że stanowią praktyczne, trwałe, a do tego stosunkowo tanie rozwiązanie. Te wszystkie cechy sprawiają, że idealnie nadają się do budowy przejść, schodów, kładek, podjazdów lub pochyli wewnątrz różnego rodzaju obiektów, takich jak fabryki, magazyny czy inne obiekty przemysłowe.

Dzięki temu, że kraty pomostowe cechuje także estetyczny wygląd, bardzo często sprawdzają się wszędzie tam, gdzie estetyka jest równie ważna, co praktyczne właściwości. Takimi miejscami są np. centra handlowe, biurowce lub obiekty użyteczności publicznej oraz budynki mieszkalne. We wszystkich tych obiektach można je spotkać, wykorzystywane w do budowy np. schodów, kładek czy przejść.